Girişimciler İçin Networking Niye ve Nasıl

.

Girişimciler İçin Networking Niye ve Nasıl
Article by
Anıl Gökçen Körpınar
Article Date
September 26, 2022
Category
Medium Articles

Bu önerilerin gerçek herhangi bir kişi ve kurumla ilgisi olmadığını, gerçek hayatta benzeştirebileceğiniz örneklerin tamamen tesadüf eseri olduğunu belirtmem gerekli.

Ayrıca, bu öneriler başarıyı garantilemediği gibi, girişimcilik yolculuğunuzda iyi veya kötü yaşayacağınız tüm deneyimlerin sorumluluğunu üstlenmeniz ve sonuçları ile yaşamak zorunda kalacağınızı da belirtmek isterim.

Networking tanışacağınız yeni insanlarla, kurguladığınız işte eksik olan bir başlığı doldurmak amaçlı yaratabileceğiniz kaynaklar için yararlıdır. Bu insanlar size, ekip, finansman, müşteri, iş modelinizin tasarımı, vb. konularda faydalı olacaktır. Ama verimli bir networking için, kimden nasıl yararlanabileceğinizi bilmeniz ve kurduğunuz iletişimi akıllıca yönetmeniz gereklidir.

Toplantı öncesi, beş kelimelik etiketiniz olacak giriş cümlenizi ayarlayın. Kartvizitiniz, girişiminizi özetleyen web sayfanız ve sizi tanıtan linkedin profiliniz eksiksiz olsun. 30 sn ve 3 dakikalık sunumlarınız mükemmel bir şekilde (ve en az iki dilde) hazır olsun.

Etkinlikteki karmaşanın içinden faydalanabileceğiniz bir kişiyle nasıl tanışacaksınız?

Türkiye’deki etkinliklerde kimlerle karşılaşacaksınız

Venture Capital Fon Yöneticileri : Aslında tam kadro düşündüğünüzde tüm Türkiye’de yaklaşık otuz kişi var (bunlar fiilen size çek kesebilecek fonların çalışanları ve yöneticileri). Ama sizlerin katılacağı networking etkinliklerinde görebileceğinizi düşündüğüm oniki isim sayabiliyorum. Bunlardan biri ile tanışma olasılığınız da %20'den daha az. Bunlarla konuşmak istiyorsanız, etkinliğin web sitesinde veya özel katılımcılar listesinde bu adları arayın ve öncesinde e-mail veya başka bir sosyal mecradan bir tanışma için ulaşıp randevulaşmaya çalışın. Karşılaşınca, fonları hakkında bilgi alın. Halen yatırım yapabiliyorlar mı? Yatırım tercihleri ne? Ne kadar para yatırıyorlar? Deneyimleri, donanımları ne sorun? Ama bunu dikkatlice ve onları motive ederek yapın, bu bilgileri vermek zorunda değiller. 3 dakikada bu bilgileri alabildiyseniz ve önceden de bu fonla ilgili bilginiz var, ve projeniz bu fonun yatırım yapabileceği kriterlere uyuyorsa, 30 sn ve 3 dakikalık sunumunuzu yapın. Uymuyorsa, uyan başka bir fon, melek yatırımcı veya çalışıp uydurmanıza destek olacak bir mentor veya danışman tanıştırmasını rica edin. En beğendikleri girişimi sorun, neden olduğunu öğrenmeye çalışın. Sonra o girişimdekilerle tanışın. En iyi ivmelendirici ve kuluçka merkezinin kim olduğunu sorun.

Kurumsal Yatırımcılar, Yöneticiler : Ancak çok uğraştığınız kurumla satış randevusunu almakta işinizde yarayabilirler (bu tür toplantıların bir satışa dönüşmesi olasılığının %20 altında olduğunu ve sürecinin altı aydan uzun süreceğini unutmayın — istisnalar kaideyi bozmaz-). Size yatırımcı olmalarını ummayın. Burada yeni yeni çıkmaya başlayan kurumsal VC ler ayrı. Ama onlarda da, bir yukarıdaki öneriler geçerli.

Melek Yatırımcılar : Kaç yatırımları olduğunu, en büyük, en iyi ve en yeni yatırımlarının ne olduğunu sorun. Aradığınız rakamın 1/10 undan daha küçük ve sadece belirli yatırımcıları takip ederek (kendi başına değil) yatırımlar yapıyorsa, daha büyük kimi tanıdığını sorun, tanıştırmasını rica edin ve görüşmenizi kısa kesin.

Mentorlar, danışmanlar, koçlar : Alanınızdaki uzman (yerli ve yabancı) kişiler ile tanışın, yüz yüze konuşma imkanı bulacak ortamlara gidin. Bu kişiler farklı amaçlarla orada bulunabilir, ama sorularınız ve almak istediğiniz bilgi için önceden hazırlık yapın, mutlaka size yardımcı olabilecek bir başka kişiyi tanıyıp tanımadıklarını sorun ve tanıştırma rica edin. Bir VC den (yılda yaptığı yatırım sayısı 8 den fazla olmayan bir VC) yatırım almış girişime mentorluk vb. kapasitede destek verip vermediğini sorun. Eğer vermedi ise, bunu yapmış bir mentor tanıyıp tanımadığını, bir VC veya Melek yatırımcı tanıyıp tanımadığını sorun, tanıştırmasını rica edin. Hiçbirini yapmadı ise yatırım değil ama işinizi büyütmek (satış, teknoloji, iş modeli, vb) için işinize yarayıp yaramayacağını değerlendirin bu tanışıklığın. Mentorlarla görüşmelerinizde, işinizin beğendikleri ve beğenmedikleri yanlarını sorun, mümkünse onlar olsa işi nasıl yapacaklarını öğrenin (öyle yapmak zorunda değilsiniz). Rakipleriniz ve benzer işler hakkında bilgileri olup olmadığını sorun. O da yoksa, vakit kaybetmeden bir başkasını bulun.

Jüri Üyeleri : İnsanların hayatlarını kazanmak için yaptıkları böyle bir iş yok. Bu kişiler buradaki gruplardan birine ait olacaktır büyük olasılıkla. Onlarla iletişiminizi saydığım önerilere göre geliştirin.

İş adamları : Selfie için iyi olabilirler ama girişiminize bir katkıları olmayacaktır. Belki şirketlerinde iş bulmak istiyorsanız, kendinizi anlatmanız işe yarayabilir.

Başka girişimciler : İçlerinde VC ve Melek Yatırım almış olanları bulun. Deneyimleri iyi ise, sizi yatırımcıları ile tanıştırmalarını isteyin. Geri kalan girişimcilerin işlerini dinleyin, niteliklerini analiz edin, ekibinize katmak isteyebileceğinizi bir kişi olup olmadığına bakın. İşinizle ilgili fazla bilgi vermenize gerek yok. Fazla vakit harcamayın.

Yabancı Misafirler : İngilizcenizi test etmek için tanışmanız iyi olacaktır. Yukarıdaki tavsiyeler bu kişiler için de geçerli.

ABD’de bulunmuş Türkler : SF’ye gitmiş olmak, orada yaşamış olmak, orada ofis olması hiçbir anlam ifade etmez. Bu kişinin hangi kategoriye girdiğine bakın, ve önerilen şekilde hareket edin.

Bu önerilerin hepsi kafanızdaki düşünce bulutu içinde geçsin. Karşınızdaki herkes değerli bir zamanını orada bulunmak için ayırmış durumda, kimse size hizmet etmek zorunda değil. İyi dostluklar kurun, dürüst ve açık olun. Bu niteliklerdeki insanlarla bağlantınızı kaybetmeyin. Yukarıdaki gruplardan tanıştığınız kişilerin hangisinin ertesi gün aradığınız kişi olacağını bilemezsiniz. Akıllarında kalacak ve ileride kaldığınız yerden devam etmek isteyecekleri iyi bir izlenim yaratın.

Ertesi gün bir takip mesajı atın (tanışmanın ne kadar iyi olduğunu, sonraki adımlar varsa nasıl ilerleyebileceğinizi önerdiğiniz bir mesaj).